Όμιλοι
May 2024
June 2024
Πού θα μας βρείτε...

Στο Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας ανήκουν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί:

people

Τογανίδης Τρύφων - Διευθυντής

Πτυχίο Φυσικής Α.Π.Θ.

D.E.A. - DOCTORAT στον Τομέα «Matières premières minérales et énergétiques”, Université Paul Sabatier - Toulouse III, Τουλούζη, Γαλλία.

Καραμήτρου Αμαλία - Υποδιευθύντρια

Φιλόλογος

Αυγερινού Δέσποινα

Πτυχίο Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ, Μεταπτυχιακές Σπουδές UK-ΑΠΘ, Διδακτορικό.

Δεληγιάννη Σμαρούλα

Πτυχίο του Τμήματος Γεωπονίας, της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Διδακτορικό Δίπλωμα στη Φυτοπαθολογία, του Τομέα Φυτοπροστασίας της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Πτυχίο Παιδαγωγικών Σπουδών της Σχολής Π.Α.Τ.Ε.Σ./ Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. Πτυχίο στη Γενική Τεχνολογία, της Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε.

Διδασκαλία στο Τομέα Φυτοπροστασίας, του Τμήματος Γεωπονίας, της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ.- Διδασκαλία στο Τμήμα Φυτικής Παραγωγής της Σχολής Τεχνολογίας Γεωπονίας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλονίκης.- Διδασκαλία σε Ι.Ε.Κ., του Ο.Ε.Ε.Κ., του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Δολαπτσή Ελένη

Πτυχίο Γερμανικής Φιλολογίας Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό Masters in Art, University of Minnesota.

Όλγα Ζέρβα- Μουσικός

Πτυχίο (Bachelor) από την Musikhochschule Detmold/Μünster με ειδίκευση στο βιολί.

Integrated master από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό στη Μουσική Παιδαγωγική από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Πρώην μέλος της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Θεσσαλονίκης (α΄ βιολιά).

Καλλιτεχνική συμμετοχή στα φεστιβάλ Δημητρίων, Σύμης και Sani με σύνολα μουσικής δωματίου.

Επιστημονικές ανακοινώσεις σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια (ΕΕΜΕ, ISME, ΕΕΠΕΚ, e-Twinning).

Παρακολούθηση προγραμμάτων εισαγωγικής επιμόρφωσης για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση (επίπεδα Β1 και Β2).

Ξένες γλώσσες: αγγλικά, γερμανικά.

Ρόη Ακανθοπούλου - Θεολόγος

Θεολόγος, απόφοιτος Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό δίπλωμα Θεολογίας με ειδίκευση στην Ποιμαντική Νέων και Κατηχητική, Università Pontificia Salesiana, Ρώμη.

Διδακτορικό δίπλωμα Θεολογίας Α.Π.Θ. με ειδίκευση στη Χριστιανική Παιδαγωγική και τη διαπροσωπική επικοινωνία.

Μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του ΙΕΠ για την εκπόνηση του «Οδηγού Εκπαιδευτικού στα Θρησκευτικά Λυκείου».

Μέλος της συντακτικής ομάδας του «Φακέλου προσωρινού υλικού στα Θρησκευτικά Α΄ Λυκείου» (2017, 2018), μέρος του οποίου έχει ενσωματωθεί στα τρέχοντα βιβλία Θρησκευτικών της Α΄ και Β΄ Λυκείου (2020).

Ξένες γλώσσες: Αγγλική (Γ2), Ιταλική (Γ2), Γερμανική (Β1), Γαλλική, Ρωσική.

Κοραντζή Ευαγγελία

Πτυχιούχος Φιλολογίας του Α.Π.Θ. (ειδίκευση κλασικής φιλολογίας)

ΠΜεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στην Αρχαία Ελληνική και Λατινική Γλώσσα (MA in Classics) του University College London (UCL) του Λονδίνου

Πιστοποίηση 1ου και 2ου επιπέδου στη χρήση και αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Ξένες Γλώσσες: Αγγλικά (Γ2), Ισπανικά (Γ2), Ιταλικά (Β2), Γερμανικά (Β1)

Συμμετοχή σε πολλά ευρωπαϊκά προγράμματα (eTwinning -erasmus)

Μακαρώνα Ανατολή

Φιλόλογος,

Ma «Ψυχοπαιδαγωγική Συμβουλευτική & Ειδική Αγωγή», Παν/μιο Πατρών

Phd στην Αγωγή Κωφών, Παν/μιο Πατρών

Αλεξάνδρα Μητσιάλη

Φιλόλογος. Απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. Μεταπτυχιακό δίπλωμα στα Παιδαγωγικά. Είναι επίσης Διδάκτορας Παιδαγωγικής και διδάσκουσα στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.

Λογοτέχνης. Βιβλία της ήταν επανειλημμένα υποψήφια στις βραχείες λίστες για τα Κρατικά Βραβεία Παιδικής και Νεανικής Λογοτεχνίας (Το Αστερόσπιτο 2009, Με λένε Νιλουφέρ 2010, Το υπόσχομαι 2011, Η κούκλα που ταξίδευε στον κόσμο 2014, Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014), για τα βραβεία του Λογοτεχνικού Περιοδικού Διαβάζω-Αναγνώστης (Το Αστερόσπιτο 2008, Η νύχτα των πυγολαμπίδων 2009, Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014, Να με αντέχεις 2016, Ξυπόλυτοι Ήρωες 2017), για τα βραβεία του ελληνικού τμήματος της ΙΒΒΥ (Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014, Κύριε Χρόνε, σου έχω πολλά παράπονα 2015, Η Μαρμελαδού 2017, Ταξίδι με την Οδύσσεια 2017, Ξυπόλυτοι Ήρωες 2017).

Το μυθιστόρημά της «Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει» τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Νέους το 2014. Τιμήθηκε για δεύτερη φορά με το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Νέους το 2017 για το μυθιστόρημα της «Ξυπόλυτοι Ήρωες», το οποίο απέσπασε επίσης το Βραβείο Νεανικού Μυθιστορήματος από το ελληνικό τμήμα της IBBY την ίδια χρονιά.

Μπίσκα Παναγιώτα

Πτυχίο Μαθηματικών Α.Π.Θ. και Πτυχίο Φυσικής Α.Π.Θ.

Σταϊκίδης Χρήστος

Απόφοιτος τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ.

Μεταπτυχιακή ειδίκευση για καθηγητές Φυσικών Επιστημών (ΕΑΠ)

Μεταπτυχιακή ειδίκευση στην Ιατρική Γενετική.

Ξένες γλώσσες: Αγγλικά (Γ2), Ιταλικά (Β2), Βουλγάρικα

Πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων.

Συμμετοχή σε πληθώρα σεμιναρίων και προγραμμάτων.

Τσαούση Ελισάβετ

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής

Πτυχίο του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Α.Π.Θ., με εξειδίκευση στον Κλασσικό Αθλητισμό.

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Σπουδών στην Ανθρώπινη Απόδοση και Υγεία του Α.Π.Θ. με κατεύθυνση τη Σχολική Φυσική Αγωγή.

Χερτούρας Κωνσταντίνος

Διπλωματούχος Ηλεκτρονικός Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών , Πολυτεχνείο Κρήτης, 1998

MSc Communications and Signal Processing , Department of Electrical and Electronic Engineering, Imperial College, London , 1999

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στα Προηγμένα Συστήματα Υπολογιστών και Επικοινωνιών, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχ. Υπολογιστών, ΑΠΘ , 2006